عامل فرهنگی در ازدواج بسیار مهم می باشد. بسیاری از افراد هستند که با هم ازدواج می کنند اما تفاوت فرهنگی زیادی با هم دارند. دو فرد با فرهنگی متفاوت نمی توانند زندگی شادی را داشته باشند. ابعاد فرهنگی عبارتند از:

۱-دین و مذهب

۲- آداب و رسوم

۳- طرز لباس پوشیدن و آراستن

۴- اعتقادها و باورها

۵- سنت ها

اختلاف فرهنگی از هر نوعی که باشد مشکل ساز است. اما اگر افرادی که با یکدیگر اختلاف طبقاتی دارند با بینش صحیح انتخاب کنند ، مشکلی ایجاد نمی شود. تفاوت فرهنگ ها از یک محله به محله دیگر و از یک شهر به شهر دیگر و از یک کشور به کشور دیگر و از یک قوم به قوم دیگر می تواند با هم تفاوت های زیادی داشته باشد. برای داشتن تناسب فرهنگی بیشتر در زندگی خانوادگی، باید به مشابهت های خود و طرف مقابل در زمینه اعتقادات، آداب و رسوم، سطح تحصیلات خانواده، هنجارها و مقررات خانوادگی و فامیلی توجه کرد.

مشاوره ازدواج تهران،بهترین مرکز مشاوره ازدواج روانشناس خوب تهران روانپزشک خوب تهران مشاور ازدواج تهران

مشاوره آنلاین

18 دیدگاه ها

 1. محمد گفت:

  سلام دوستان من ۲۶ سالمه و در شرف ازدواجم میخواستم بدونم چرا اینقدر تفاوت فرهنگی در ازدواج مهمه و آیا باید اونو جدی بگیریم؟

 2. مشاور گفت:

  بی شک در ازدواج بزرگترین و مهمترین حادثه زندگی هر انسانی است و موفقیت یا شکست در آن سرنوشت ساز خواهد بود .ازدواج و زندگی مشترک وقتی ثمر بخش ، سودمند و ماندگار است که روحیه ها ، غرایز و طرز تفکر هر دو طرف ، همسو و نزدیک باشد .و در غیر اینصورت ، ریسمان وحدت و یگانگی به ضعف و سستی می گراید و سرانجام گسسته می شود.فرهنگ یعنی چه؟ فرهنگ یعنی باید ها و نباید هایی که به ما می گوید چه چیزی درست است و چه چیزی غلط.فرهنگ به معنای مجموعه آداب و رسوم ، سنت ها،اخلاقیات ، مراسم ها و … یک قوم و ملت است.ازآنجا که فرهنگ ها به هم متفاوت هستند ، باید ها و نباید های آنها نیز فرق میکند حتی گاهی نباید یکی ، باید دیگری است.

  تفاوت در زمینه های فرهنگی بر اساس تحقیقات در ایران یکی از مهمترین عوامل زمینه ساز در طلاق ها می باشد.ارزش های فردی و اجتماعی ، آداب و رسوم، رفتار و سلوک و حتی آداب لباس پوشیدن و غذا خوردن زن و مرد می تواند زمینه های همدلی بیشتر را بین آن دو پدید آورد.به همین جهت به ویژه در کشور ما که در قالب یک فرهنگ و جامعه واحد، از خرده فرهنگ های متعدد (ترک ، کرد ، عرب ، و لر و …) برخوردار است، توجه به این امر در مجموعه ملاک های ازدواج اهمیت خاصی دارد و همانطور که اشاره شد تفاوت در آنها زمینه ساز اختلاف ها است.

 3. سپهر گفت:

  سلام
  من میخوام با دختری ازدواج کنم که فرهنگمون متفاوته به نظر شما ازدواج با کسی که فرهنگ متفاوت داره درسته؟

 4. زاهد گفت:

  ازدواج و البته ازدواج موفق وابسته به طیفی از مسائل است که از جمله می توان به بعد فرهنگی اشاره نمود در همین راستا مسائل اقتصادی- اجتماعی – تفاوت سن_ خانواده هاو…نیز مطرح هست.اما مسئله تفاوت فرهنگی نیز می تواند نقش آفرینی کند.هر چند شما ننوشته اید که این تفاوت تا چه اندازه هست گاهی بین دو نفر از یک شهر ممکن است تفاوت وجود داشته باشد و گاهی نیز بین دو نفراز دو شهر و آداب رسوم متفاوت بهر حال اگر این فاصله زیاد باشد که بتوان از آن به عنوان شکاف نام برد حتما در روابط آینده تاثیر گذار هست اما اگر در حد تفاوتهای جزئی باشد می توان انتظار داشت که پس از زندگی مشترک و با آغاز آن و شکل گیری ادبیات جدید زوجین این مسئله مرتفع می گردد.

 5. سپهر گفت:

  از راهنمایی شما سپاسگذارم.ما از دو شهر متفاوت هستیم.و پدر و مادرم طبق شناختی که از اهالی آنجا دارند مخالف ازدواج ما هستند ولی به نظر من ایشون هیچ عیبی ندارند

 6. roza گفت:

  سلام دوست عزیز
  همه چی بستگی به خودتون داره و اینکه همدیگه رو اینجوری بپذیرید سعی در تغییر هم نداشته باشید.خود من و همسرم از همه نظر از نظر فرهنگی از نظر عقیدتی از نظر محل زندگی و خیلی چیزای دیگه تفاوت داریم اما حتی ۱ مشکل هم نداریم چون همدیگرو پذیرفتیم البته خانواده ها هم دراین مسئله تاثیر زیادی دارن ضمنا بهتون توصیه میکنم اگه میخواین شهر محل سکونتتونو تغییر بدین خیلی دقت کنید چون من این کارو کردم و با وجوداینکه هیچ مشکلی با همسرم ندارم اما هنوز بعد یک سال و نیم نتونستم با این شهر کنار بیام آرزو میکنم بهترین تصمیمو بگیرید

 7. علي گفت:

  من هم با دوست عزیزمون موافقم در مورد محل زندگیتون دقت به خرج بدین چون تاثیر زیادی روی زندگیتون ومستقیم روی روابط با همسرتون داره .اما در مورد تفاوت فرهنگ باید بگم من یکی از عمیق ترین هاشو امتحان کردم، دو تا کشور متفاوت ، باید بگم اگر به هم علاقه مندید بلاخره همدیگر رو پیدا میکنید.منظورم درک کردنه.انگار که بعد ازدواج یکی می شن زن و شوهر، البته زمان میبره باید منعطف باشید ، صبور باشید ، به آداب و رسوم همدیگه احترام بگذارید.به هر صورت آرزو می کنم تصمیم درست بگیرید

 8. sahar گفت:

  سلام دوستان.من یه دختر ۲۵ ساله هستم و دانشجوی سال آخر ارشد.یکی از همکلاسیام پسر ۲۷ ساله ایه که توی روستای یکی از شهرستان های استان مرکزی زندگی میکنن.ظاهرش خوبه و خیلی روشنفکر و باشخصیته .توی چند سالی که با هم دوست بودیم بیش از حد به هم وابسته شدیم.ولی یه جورایی جرات حرف زدن در مورد ازدواج رو نداشت همیشه بین حرفاش میگفت شما کجا و ما کجا.قطعا بین هر خانواده ای تفاوت فرهنگی و اعتقادی وجو.د داره و این مسئله بین خانواده های شهری و روستایی بیشتر دیده میشه.چند مدت پیش به من گفت من به ازدواج فکر میکردم تو این مدت اما بعضی از رفتارات نشون داد که ما طرز تفکرمون به هم نزدیک نیست و بهتره رابطه رو کم کنیم.من از روزی که این حرف رو زده خواب و خوراک ندارم.بعد راجع به خانواده ها گفت .گفت ما تو روستا هستیم و با هم فرق میکنیم و تو نمیتونی با این شرایط کنار بیای.من بی نهایت دوستش دارم اخلاقش واقعا ایده آله واسه من.گفت من نمیدونم آینده چی میشه چون ما با هم فرق داریم ولی بعضی روزا میگه من نمیتونم درست تصمیم بگیرم .منو پاک گیج کرده گفت دلش با منه ولی منطق یه چیز دیگه میگه.الان اصلا نمیدونم باید چیکار کنم.

 9. زاهد گفت:

  خب کاملا مشخصه که ایشون با وجودی که شما رو دوست داره ولی نمیتونه برای زندگی آینده در مورد شما تصمیم گیری کنه…به هر حال تفاوت های زیادی در نوع زندگی در روستا و شهر وجود داره.و با تمام این اوصاف واقعا ازاین نظر در آینده ممکنه به مشکل برخورد کنید.
  چون هنوز خانواده ها در این مورد چیزی نمیدونن و اگرم مخالفت بکنن باید تا رضایتشون صبر کنید و این خودش میتونه را رو سخت کنه..بهتره برای همدیگه تا وقتی وشخص زمانی رو برای فکر کردن تعیین کنید.و تا اون موقع قاطع بگید میخوایت به این رابطه ادامه بدید یا خیر

 10. حامد گفت:

  سلام من پسری ۲۴ ساله هستم و عاشق دختری ۱۷ ساله شدم خانواده های ما شدیدا مخالفن ولی با این وجود ما هنوز با هم درارتباط هستیم و علاقه شدیدی هم به یکدیگر داریم.خانواده من به دلیل اینکه این خانم افغانی هستن موافق نیستند .من بدجور روحیه ام به هم ریخته است حتی تصمیم به طلاق گرفتم.به نظر شما چیکار کنم؟

 11. زاهد گفت:

  پیشنهاد میکنم که حتما به مشاور تخصصی ازدواج مراجعه کتید توجه داشته باشید که ازدواج مسابقه عقل آزمایی است و همیشه توصیه می شود که انتخاب عاقلانه و زندگی عاشقانه.

 12. مشاور گفت:

  به نظر می رسد مسائل احساسی بر خردمندی شما دو جوان غلبه کرده است و درگیری عاطفی نظیر افسردگی می تواند نشان دهنده مشکلات عاطفی دیگری نیز باشد که نیاز به توجه تخصصی قبل از ورود به ازدواج است.ملیت متفاوت تا آن جا که با اختلافات شدید فرهنگی ، مذهبی و شخصیتی همراه نباشد ، به خودی خود مشکل ساز نیست اما اثبات این قضیه نیاز به بررسی تخصصی دارد که از عهده دو نفر که درگیری عشقی دارند خارج است.به هر حال بی توجهی به نکات مذکور ممکن است به مشکلات جدی در ازدواج و روابط زناشویی درآینده ختم شود

 13. مجید گفت:

  پسری ۲۶ ساله هستم و سه ساله با دختری دوستم قصدمون ازدواجه ولی متاسفانه دختر مورد علاقه ام از مذهب و فرهنگ دیگری است.لطفا راهنمایی کنید که آیا ما که از ۲ مذهب و فرهنگ متفاوتیم در زندگی به مشکل برخورد نمی کنیم؟

 14. مشاور گفت:

  اختلاف دینی و مذهبی دو مقوله متفاوت اند و از این سوال مشخص است که دو دین یا دو مذهب متفاوت دارید عشق اولیه ممکن است اهمیت چنین اختلافاتی را کمرنگ جلوه دهد اما در موارد زیادی پس از ازدواج و مدتی زندگی مشترک ، اهمیت این ختلافات ممکن است زیاد شود و به تعارض بینجامد.آگاهی دو طرف از ماهیت دقیق این اختلافات و پیامدهای آن و احساسی که نسبت به این قبیل تفاوت ها دارند بسیار ممهم است.

 15. زاهد گفت:

  هیچ یک ازدو طرف نباید با انگیزه قصد عوض کردن مذهب طرف مقابل وارد ازدواج شود .به هر حال نگرش و رای خانواده برای پذیرش یک عضو جدید به عنوان به عروس و داماد بسیار حایز اهمیت است در برخی جوامع به دلیل تنوع فرهنگی ، مهاجر پذیری و سطح اقتصادی- اجتماعیظ- علمی بالاتر، تعارضات ناشی از اختلافات فرهنگی و دینی و مذهبی کمتر به چشم می خورند

 16. shirin گفت:

  سلام من و همسرم حدود ۶ ماهه که عقد کردیم من ۲۶ سالمه و همسرم ۲۴ سالشه.ما از دو شهر متفاوتیم .من با فرهنگ، اعتقادات و ارفتارهای او و خانواده اش اختلاف دارم و سر هر موضوع با هم دعوا می کنیم . آن طور که شایسته است به من رفتار نمی کنند .از شوهرم و خانواده اش متنفر شده ام و بدی هایشان را فراموش نمیکنم

 17. زاهد گفت:

  اختلاف فرهنگی مقوله بسیار گسترده ای است و از این سوال روشن نمی شود که منظور از این اختلاف ، اختلاف طبقاتی ، مذهبی و تحصیلی است یا در آداب و رسوم.اما در موارد زیادی ، اختلاف فرهنگی به شرط تشابه در اعتقادات و درک متقابل از یکدیگر ، به خودی خود مشکل ساز نیست بلکه معنی و تفسیری که ما از این اختلاف و تفاوت می کنیم و معنایی که بدان می دهیم ، به ویژه اگر منفی باشد ، می تواند مشکل آفرین شود.

 18. مشاور گفت:

  به نظر می رسد مشکلات ناشی از نبودن ارتباط موثر و نداشتن رفتار محترمانه و دوستانه، ریشه اصلی مشکل این زوج را تشکیل می دهد.مراجعه به مشاور خانواده توصیه می شود و همچنین مطالعه سه کتاب مهارتهای زندگی، بهشت خانواده با اخلاق اسلامی ، هفت راز ازدواج موفق می تواند به شما زوج گرامی کمک کند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*