حاصل تلاشهای ابتدایی خردسالان برای نوشتن چیزی جز خط خطی کردن نیست اما بد نیست بدانید همین خط خطی ها ، برای یاد گیری نوشتن و نقاشی کردن و همچنین یاد گرفتن الفبا آماده میکند و نقش اساسی و مهمی دارد. پیشرفت این مهارت ها در کودکان از زمانی که میتوانند مداد به دست بگیرند تا زمانی که قادر به کشیدن تصاویر قابل تشخیص شوند به آهستگی انجام میگیرد.

۱۲ تا ۱۸ ماهگی

در این دوره کودک شما قادر خواهد بود مدادی را به دست بگیرد و بر روی کاغذ یا هرجای دیگر اشکال مبهم و خط خطی خلق کند، باید توجه داشت که مراحل رشد و پیشرفت همه کودکان با هم یکی نیست و اگر کودک شما در این سن قادر به انجام این کار نیست اصلا نگران نباشید زیرا به زوده شروع به خط خطی کردن دیوار ها و یخچال شما خواهد کرد.

مشاوره تلفنی

۱۹ تا ۲۵ ماهگی

حال دیگر خط خطی های فرزند دلبند شما شکل و لعاب خاصی میگیرد ، درست است که کودک هنوز نمیتواند اعداد یا حروف را بنویسد اما محدوده نقاشی اش را وسعت میبخشد و بیشتر فضای سفید کاغد را خط خطی خواهد کر ، و حتی قادر است در کشیدن خطوط از شما تقلید کند.

۲۶ تا ۳۰ ماهگی

کودک با ورود به این مرحله سعی بر این دارد که اشکال و تصاویر واقعی را به تصویر بکشد و آن را رنگ آمیزی کند،وی  سعی میکند تصویر ها هرچه واقعی تر کشیده شوند. شاید از نظر بزرگترها این تصاویر معنای خاصی نداشته باشند اما اگر از فرزندتان بپرسید که چه کشیده است او برای شما توضیح خواهد داد.

کانون مشاوران ایران

۳۱ تا ۳۶ ماهگی

در این مرحله کودک قادر خواهد بود مداد رامحکم در دستش نگه دارد  و سعی بر این دارد که شکل های دایره مانند رسم کند و میتواند قلم را به صورت دورانی حرکت دهد. باید توجه داشته باشید که او را هیچ گاه تحت فشار نگذارید چرا که نوشتن یک مهارت رو به رشد است و کودک خودش به موقع این مهارت هارا کسب میکند.

اما توصیه ای برای مادرانی که نگران فرزندشان هستند: باید توجه داشته باشید که کودکان با یکدیگر فرق دارند با این حال اگر در ۱۵ الی ۱۶ ماهگی کاغذی را خط خطی نکرد و علاقه ای نشان نداد او را نزد پزشک ببرید.

بهترین مرکز مشاوره ازدواج روانشناس خوب تهران روانپزشک خوب تهران مشاور ازدواج تهران مشاور خانواده

مشاوره آنلاین

2 دیدگاه ها

 1. سولماز گفت:

  سلام دخترم ۶ سالشه و اصلا به نوشتن علاقه نداره .چطور میتونم اونو ترغیب به نوشتن کنم؟

 2. مشاور گفت:

  – دفترچه خاطرات روزانه درست کنید.اگر فرزندتان نمی تواند هنوز بنویسد شما بنویسید وقتی شما می نویسید فرزندتان منوجه می شود که نوشتن یعنی مکتوب کردن حرف ها و نه چیزی بیشتر.بعد از اینکه فرزندتان شروع به نوشتن کرد برای او یک دفتر چه قفلدار تهیه کنید به هیچ کس اجازه ندهید بدون اجازه بدون اجازه محتوای دفتر او را بخواند و خودتان هم این کار را نکنید.

  – نامه تشگر بنویسید ، کاری که کم کم در حال فراموش شدن است.به این ترتیب فرزندتان نوشتن نامه های رسمی را تمرین می کند.

  – روزنامه خانوادگی منتشر کنید .کل خانواده وقایع را گزارش کنند .مقالات کوتاه بنویسند و نقاشی کنند.

  – نمایش های اجرا شده در طول بازی ها را بنویسید.به این ترتیب فرزندتان متوجه می شود که نوشته ها همان صحبت ها هستند که مکتوب شده اند.

  – او را تشویق به نوشتن نامه به دوستان و خانواده کنید.هر از گاهی از فرزندتان بخواهید با مداد و کاغذ یک نامه بنویسد

  – لیست خرید برای فرزندتان دیکته کنید تا بنویسد.این کارها برای آموزش نوشتن مفید است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*