اخلاق چیست ؟ جوان با اخلاق کیست؟

درباره اخلاق و اخلاق‌گرایی زیاد شنیده‌ایم و مقاله‌ها، یادداشت‌ها و نوشته‌های زیادی را خوانده‌ایم و درس‌های زیادی برای ادامه زندگی‌مان گرفته‌ایم  و تجربه‌های بسیار کسب کرده‌ایم. این بار به سراغ افراد مختلفی رفته‌ایم و نظر آنها را در مورد اخلاق پرسیده‌ایم و در این مقاله گنجانده‌ایم تا بخوانید و نظرات جوانان این نسل را بدانید. تعریف شما از اخلاق چیست؟ به نظر شما واژه اخلاق را در زندگی مدرن چگونه می‌توان تعریف کرد؟ اصلا چیزی به نام اخلاق در کجای زندگی آدم‌های امروز و خود ما قرار دارد؟ یا نه بهتر است ماجرا را این‌طور بیان کرد. اخلاق در روابط اجتماعی. به نظر شما در جامعه امروز ما رعایت اخلاق اجتماعی در کجا قرار دارد؟ اخلاق در کجای رفتار اجتماعی امروز است؟ اصلا آیا می‌شود برای اخلاق در روابط اجتماعی مدرن تعریف واحدی ارائه داد؟

رنجبر: اخلاق فقط یک معنی دارد، آن هم انسانیت داشتن و انسان بودن است. به نظرم زندگی مدرن باعث شده کسی دیگر به انسان‌بودن فکر نکند. این‌همه قتل، تجاوز، اسیدپاشی و… نشان می‌دهد چقدر جامعه ما از اخلاق دور شده. علتش هم شاید این باشد که عده‌ای می‌خواهند خیلی زود به هدف برسند و راه رسیدن به آن اصلا برایشان مهم نیست که چقدر حتی غیرانسانی باشد…

دارابی: مجموعه چهارچوبی که فرد با وجدانیات خودش بهش اعتقاد داره و پاش وای می‌سه فکر نکنم تو زندگی مدرن اخلاقیات جایی داشته باشه! با دیدن صفحه حوادث روزنامه‌ها و اتفاقاتی که دور و برمون می‌افته، باید کلاهمون رو سفت بچسبیم.

سلیمانی: اصولا به نظر من خیانت‌نکردن، دورو نبودن، دروغ نگفتن چیزهایی است که باعث به وجود آوردن اخلاق می‌شود. البته هر کسی برای خودش مرزبندی‌هایی در این زمینه دارد، ولی امان از وقتی که تفاوت این مرزبندی‌ها بیش از حد زیاد باشه.

دیندار: اخلاق تقریبا کمرنگ شده و شکل واقعی خودش رو نداره!!! در حال حاضر اخلاق بین بعضی مردم معنا و جایگاهی نداره، فقط تظاهر می‌کنیم که وجود داره.

براتی: نمی‌شود تعریف واحدی ارائه داد، اما در ایران امروز اخلاق در روابط اجتماعی در کل معنی و جایگاه خوبی داره و عده زیادی هستند که به ا ین قضیه بها می‌دهند و اخلاق‌مدار و اخلاق‌گرا هستند.

رضوان‌زاده: فکر می‌کنم اگر خودم اخلاق را رعایت کنم، متقابلا دریافت می‌کنم اما… شاید خواندن یک کتاب جیبی آداب معاشرت کمک کوچکی باشد به مردم. حداقلش این است که بعضی موارد را رعایت می‌کنیم…

حیدری: نظر شخصی من این است که ما در زندگی هدف خاص و مشخص یا اصول ثابتی نداریم که به آن پایبند باشیم و رفتار مشخصی داشته باشیم. یعنی در موقعیت‌های خاص بر اساس حال آن لحظه عمل می‌کنیم که لزوما اخلاقی نیست.

یکتایی: دقیقا بستگی به حال و روزمان دارد. اخلاق زاییده اتفاقات شده…

نوریان: ‌مسلما اخلاق جایگاه خودش را از دست نداده و در کشورمان ایران، عده‌ای خیلی زیادی هستند که به او وابسته‌اند و عمل می‌کنند. اگر هر کسی آن طوری که از دیگران توقع دارد رفتار کند، مسلما اخلاق جامعه امروزی از این هم بهتر می‌شود.

مسلمی: در این مورد همه چیز نسبی است و نمی‌توان قضاوت کرد…

محسنی: تلورانس، موقعیت، باورها، اخلاق و ایدئولوژی، اخلاق و تئولوژی،…

علی‌پور: به نظر من بهترین تعریف برای اخلاق احترام و ارزش قائل شدن به حقوق انسان‌ها، طبیعت و به طور کلی همه موجودات است. رعایت کردن بایدها و نبایدهایی که به حقوق همه موجودات لطمه‌ای وارد شود. رعایت این اصل کلی می‌تواند به‌عنوان بدیهی‌ترین و خالص‌ترین تعریف از اخلاق بیان بشود. اضافاتش عرف و تحمیل شده فرهنگ‌های منطقه‌ای است که شامل مرور زمان شده و بر اثر تکرار به غلط اصول اخلاقی عنوان شدند. بسیاری از باورهای مذهبی و همین‌طور عرفی در همه جای جهان که شامل اصل اول نشوند (احترام به حقوق دیگری) چیزهایی هستند که به غلط اخلاقیات معرفی شدند و در بسیاری موارد حتی ضد اخلاقی و ضدانسانی هم هستند.

 

اخلاق چیست ؟ جوان با اخلاق کیست؟

اما در مورد اخلاق و زندگی مدرن معتقدم انسان امروزی (به معنای عام) بسیار بسیار اخلاقی‌تر است، نسبت به انسان حتی ۵۰ سال پیش. به طور کلی با گسترش مدرنیته و رشد انسان‌گرایی و توجه روزافزون جوامع و دولت‌ها به حریم خصوصی، احترام به حقوق فردی و رشد فرهنگی جوامع به تبع اخلاقیات به معنی احترام به حقوق انسانی گسترش بسیار ژرفی پیدا کرده. ۵۰ سال پیش ازدواج دختران خردسال با مردان مسن در جوامعی مانند جامعه ما عرفی رایج و مباح و بلااشکال بود و غیراخلاقی به شمار نمی‌آمد، اما امروزه اصل اساسی احترام به حقوق انسان‌ها و کودکان نابالغ در این نوع رابطه نقض می‌شود و ایرانیان این عصر و زمان به علت درک این موضوع (که از طریق گسترش علم و مدرنیته حاصل شده) این عمل را قبیح و ناشایست می‌شمارند (حداقل در بسیاری مناطق توسعه یافته‌تر). ۲۰۰ سال پیش برده‌داری مذموم نبود و در همه جای دنیا به راحتی و بدون هیچ عذاب وجدان یا ناراحتی انسان‌ها، انسان‌هایی دیگر را می‌ربودند و در بازارهای برده فروشی خرید و فروش می‌کردند. حتی کسانی که ادعاهای عمیق مذهبی داشتند و رهبران فرق دینی بودند و داعیه‌دار اخلاق، برده داشتند و برده خرید و فروش می‌کردند. اما حتی تصور چنین کاری برای انسان مدرن و پیشروی امروز مشمئز کننده و غیرقابل درک است. به طور کلی روند حرکت جامعه انسانی به سمت رشد است و اخلاقیات هم با توجه به اهمیت روزافزون بشر به حقوق موجودات حرکت رو به رشد دارد.

حیدری: یه چیزی مثل احساس تشنگی یا نیاز به محبت در انسان. ولی در یه سطحی بالاتر. یه چیزی از این جنس که نمی‌تونم با زبان تعریفش کنم، ولی در ذاتم حسش می‌کنم.

کاوه‌نژاد: به نظر من اخلاق یعنی احترام به هم در همه جنبه‌های زندگی و با توجه به همه تفاوت‌های فکری و عقیدتی و پرهیز از هر عملی که باعث محدود و معذب‌شدن اطرافیان ما بشود. در کل اخلاق یک امر فردی است. یعنی در حوزه شخصی کاربرد دارد (تعلیم و تربیت نفس انسان) و با توجه به فردگرایی انسان مدرن نمی‌شود در حوزه اجتماعی تعریفی برایش ارائه داد، بلکه نمودش می‌تواند به عبارتی قوانین اجتماعی باشد. شاید اصلا جایی ندارد، آمار دزدی و قتل و تجاوز نشان می‌دهد که در زندگی انسان مدرن جایی ندارد. در حالت عام‌ترش رعایت نکردن نوبت در صف، وضع رانندگی و… همه نشانی از این است که در جامعه ما مردم فقط خودشان را می‌بینند و به دنبال رفع نیازهای خودشان به هر وسیله و راهی که شده حتی با له کردن بقیه هستند و این مصداق کامل بی‌اخلاقی است.

فتحی: اخلاق دایره وسیعی از هر چیزی است که انسان را به کمال می‌رساند. می‌تواند شامل بایدها باشد و شامل نبایدهای بسیار. از راست گفتن تا دروغ نگفتن. اخلاق یعنی دائما خود را در معرض قضاوت حاضران دیدن و چشم خود را بر مصلحت بستن. در زندگی مدرن امروزی مرز بین اخلاق و خواسته‌های درونی به هم نزدیک شده و خط قرمز اخلاق همین انتخاب خود یا دیگری است. آیا به نفع خودم حرفی را بزنم یا نه؟! اخلاق در جامعه مدرن متاثر از قوانین مکانیکی به فراموشی سپرده می‌شود، اما در جوامع سنتی متکی بر نفس انسان‌ها بیشتر حفظ می‌شود… در جوامع مدرنی که زندگی‌ها شیشه‌ای هستند، اخلاق بیشتر به کار گرفته می‌شود یا به اجبار یا اراده.

اسلامی:‌ اخلاق مساوی است با شعور.

صالحی: رعایت احترام نسبت به شخصیت و حقوق خود و کسانی که در زندگی با آنها برخورد داریم که شامل خانواده تا کسانی که توی خیابون برخورد کوتاهی باهاشون داریم می‌شه. منظورم از احترام به خود اینه که بعضی وقت‌ها بعضی بی‌اخلاقی‌ها شاید ضرری به حال بقیه نداشته باشه، ولی خود شخص بی‌اخلاق رو نابود کنه که در این موارد اون آدم برای خوش احترامی قائل نیست که شخصیت خودش رو حاضره زیر سوال ببره. در زندگی امروز اون آدم‌هایی که جز منفعت خودشون به چیزی فکر نمی‌کنن جایی ندارن. متاسفانه فکر می‌کنم که تعداد آدم‌هایی که رعایت حق دیگران براشون مهم نیست، شدیدا در حال افزایشه. در واقع این استدلال که «حق من مال منه و حق بقیه هم مال منه» زیاد شده. کسی بخواد این رو اصل زندگیش قرار بده، بهش بگین اخلاق هیچ جای زندگیش قرار نمی‌گیره. گاهی به شخصی این احساس حماقت دست می‌ده که: «عجب دیوونه‌ای‌ام من‌ها!! کی فکر این چیزها رو می‌کنه که من می‌کنم؟ هر کی هر جور راحته رفتار می‌کنه. فقط منم که این همه خودم رو می‌چلونم.» ولی باز هم نمی‌شه رعایت نکنی. حداقل رعایتش باعث می‌شه پیش وجدان خودت راحت باشی که همه تلاشت رو کردی که باعث ناراحتی کسی نشی.

 

حافظ این‌گونه می‌گوید: یک قصه بیش نیست غم عشق / وین عجب کز هر زبان که می‌شنوم نامکرر است

مسئله بر سر اخلاق و اخلاق هنری است. آیا اخلاق هنری در دوره‌های مختلف و در بین جوامع مختلف و در بین انسان‌های مختلف و سبک‌های مختلف هنری معنی یکسان و یا متفاوتی دارد و آیا در دوره‌های مختلف تغییر می‌کند یا نه؟ به نظر من جواب این سوال منفی است، یعنی اخلاق هنری در بین همه انسان‌ها و همه هنرمندان دوره‌های مختلف یک تعریف بیش ندارد، ولی شکل آن ممکن است تغییر کند. ببینید یک هنرمند الگوی جامعه خود قرار می‌گیرد، چه به لحاظ رفتاری چه به لحاظ سبک و طریقه هنری و هم به لحاظ منش و اخلاق اجتماعی، بنابراین آن‌چه که مهم است یک هنرمند وقتی که الگو قرار می‌گیرد، بایستی که از تعریف مبانی زیبایی‌شناسی و مبانی اخلاقی اجتماعی کاملا بهره کافی داشته باشد. اخلاق هنری چیزی نیست که در یک دوره‌ای بتوانیم بگوییم در اینجا می‌تواند نباشد یا در اینجا می‌تواند ضعیف‌تر عمل کند یا در آنجا می‌تواند ضعیف‌تر عمل نکند، بلکه اخلاق هنری آن چیزی است که آثار هنرمند از آن سرچشمه می‌گیرد. اگر یک دوره‌ای مثل دوره گل‌ها به وجود آمده که هنرمندانی مانند استاد وزیری، استاد خالقی، استاد محجوبی، رهی معیری، بنان و خیلی کسان دیگر نظیر اینها آن دوره طلایی موسیقی ایران را به وجود آوردند، اگر نگاه کنیم، می‌بینیم که همه اینها از لحاظ اجتماعی واز لحاظ کاراکتر و اخلاق فردی و گروهی و اجتماعی در نقطه اوج بودند که ما برای تعریف اخلاق در نظر داریم. بنابراین به قول استاد وزیری هنر یک پدیده اجتماعی است و هنرمند یک موجود اجتماعی است و این دو از هم جدایی‌ناپذیرند. من با این مخالفم که می‌گویند فلان کسک از لحاظ اخلاقی خیلی مشکل دارد، ولی کار هنری‌اش خوب است. چه کسی این کار هنری خوب را شکل داده؟ آیا مگر می‌شود یک کسی منفک از هنرش باشد، یعنی اثر هنری شخصی منفک و جدا از طرز تفکر و رفتار اجتماعی‌ا‌ش باشد. اصلا همچین چیزی محال است، مگر این که آن شخص آدمی باشد متظاهر یا… کسانی که صاحب سبک و روش و رفتار هنری هستند و تاثیرگذار در جامعه، درباره این هنرمندان بایستی گفت که اخلاق و منش هنری آنها هرگز جدا و منفک از آثار هنری‌شان یا بهتر است بگوییم آثار هنری‌شان منفک از اخلاق و رفتار اجتماعی‌شان نیست. برای همین است که درباره برخی هنرمندان می‌بینیم که در یک دوره‌ای اوج شکوفایی دارند و در یک دوره دیگری ایستایی یا حتی تنزل. این به خاطر این نیست که تجربه‌شان کم شده، بلکه هرچه بیشتر از سن اینها می‌گذرد، تجربه و درک هنری‌شان بیشتر می‌شود، ولی شاید افت زیبایی‌شناسی و تنزل در رفتار و اخلاق اجتماعی باعث شده که شاهد افول در آثار هنری‌شان هم باشیم. پس نه به عقیده من، به عقیده همه جامعه‌شناسان و به عقیده همه هستی‌شناسان به عقیده شوپنهاور و هایدگر و نیچه آثار هنری هنرمندان و تاثیرگذاری آنها بر جامعه از اخلاق هنری‌شان منفک نیست. هرکدام اینها دربرگیرنده پارادوکس‌های همدیگر هستند. والسلام.

هنرها و تعریف هنر از قرون وسطی به بعد خیلی مورد اختلاف‌نظر هست، ولی از رنسانس به بعد و از دوره باروک و کلاسیک در اروپا و غرب اخلاق هنری و تعریف هنر یک کاراکتر و شخصیتی پیدا کرد که تا امروز تقریبا با اندکی اختلاف نظر و سلیقه هنوز همان را متعهدند، به خاطر این که اصلا مقام موسیقی، مقام هنر در دوران باستان و دوران تسلط کلیسا به هنر و دوران قرون وسطی و معنی و وظیفه هنر با آن‌چه که امروز ما شاهد آنیم به کلی متفاوت است. ولی اخلاق هنری از زمان دوره باروک در اروپا و شروع دوره کلاسیک با هنرمندانی مانند بتهون، واگبر بگوسی، راول، شوپن، شومان و هنرمندان معاصر معنی دیگری پیدا کرد که تا امروز با اختلاف کمی تقریبا بین همه هنرمندان و صاحبان اندیشه تقریبا یکسان است.

بازدید:۳۷۹۵۶۴

رتبه مقاله درگوگل:3-Stars

24 دیدگاه ها

 1. samin گفت:

  من و همسرم ۴ ساله ازدواج کردم من ۲۹ سال دارم و همسرم ۳۶ سال.همسرم خیلی بد اخلاقه بارها باهاش صحبت کردم ولی دست از بد اخلاقی برنمیداره .روشهای زیادی رو به کار بردم که اخلاقش تغییر کنه فایده نداشت از شما کمک میخوام

 2. زاهد گفت:

  شما با کمک این ۷ روش میتوانید خود و همسرتان را به مرور و برای همیشه از شر سندرم بداخلاقی راحت کنید.

  روز اول

  حمام ولرم با عرق بهارنارنج را فراموش نکنید.

  گاهی بدنیست به رسم و رسومات قدیم حمامی ولرم، خوشبو و مطبوع را برای همسرتان که خسته و عصبانی از راه رسیده ، آماده کنید.سپس دست به کار شوید و برای همسرتان یک لیوان شربت بهارنارنج تهیه کنید تا حین حمام یا بعد از آن حمام بنوشد و احساس راحتی و آرامش کند .دراز کشیدن در آب و نوشیدن یک لیوان عرق بهار نارنج به او کمک می کند تا تنش ها و استرس های ناشی از کار روزانه را کنار بگذارد و آرام شود.

  روز دوم

  برای شام سالاد کاهو تهیه کنید

  به اعتقاد درمانگران طب سنتی ، خوراکی ها و مواد غذایی نیز تاثیر زیادی بر کاهش استرس، عصبانیت و آشفتگی حال ما دارد، از این رو نوع غذایی که برای همسرتان تهیه میکنید نیز می تواند درکاهش میزان تنش و استرس موثر باشد.نیز توصیه میکنیم در وعده های شام حتما از سالاد کاهو یا سبزی خوردن استفاده کنید تا بتوانید از خواصدرمانی آنها برای تسکین اعصاب و کاهش میزان عصبانیت همسرتان استفاده کنید.

  روز سوم

  با چای گیاهی آرامش را به او هدیه کنید.

  یکی از بهترین روشهایی که میتوانید همسر بد اخلاق تان را در روزهای سرد پاییزی آرام کنید تهیه یک فنجان چای نعنا گیاهی است.
  برای تهیه این دمنوش گیاهی میتوانید از برگ های خشک نعناع به جای چای معمولی استفاده کنید و آن را در قوری دم کنید.فراموش نکنید هنگام سرو آن یک قاشق چای خوری عسل و چند قطره لیمو به آن اضافه کنید.به این ترتیب با این معجون به تخلیه استرس های و تنش های روزانه همسرتان کمک می کنید.

  روز چهارم

  برایش لباس آبی بخرید

  یکی دیگر از روشهایی که می توانید به طور نامحسوس از آن برای افزایش آرامش همسرتان استفاده کنید استفاده از روش های رنگ درمانی است.بسیاری از کارشناسان رنگ درمانی بر این باورند که با کمک این لباس می توانید فشار خون همسرتان را تنظیم کنید و بر عملکرد سلول های عصبی مغز او تاثیر بگذارید.

  روز پنجم

  از فواید اتاق سبز چه می دانید

  ایجاد تغییر و نو آوری در چیدمان منزل به ویژه استفاده از رنگ های آرامش بخش مثل رنگ آبی،فیروزه ای یا سبز یکی دیگر از راه حل هایی است که به کمک آن میتوانید سندرم شوهر بد اخلاق را برای همیشه مغلوب خود کنید.

  روز ششم

  موسیقی درمانی را فراموش نکنید.

  گوش سپردن به صداهای طبیعی مانند صدای پرندگان، رودخانه، موج دریا و حتی صدای باد و خش خش برگ ها می تواند تاثیر زیادی بر کاهش استرس و تنش های همسرتان داشته باشد و در تخلیه انرژی منفی و عصبانیت او بسیار موثر می باشد.

  روز هفتم

  با رایحه آرامش بخش غافلگیرش کنید.

  در طب سنتی و شیوه عطر درمانی بارها به خاصیت بوها و رایحه های مختلف برای تسکین اعصاب و آرامش بخشی شاره شده است.اگر می خواهید خیلی نامحسوس و کاملا حرفه ای همسرتان را از بدو ورود به خانه غافلگیر کنید و او را در مقابل عمل انجام شده قرار دهید ، تنها کافی است مقدار کمی از اسانس یا عصاره وانیل یا …را روی یک دستمال کوچک اسپری کنید و آن را روی میز یا کتابخانه قرار دهید تا عطر ان سراسر خانه را پر کند.به جای اسانس وانیل می توانید از اسانس گریپ فروت ، نارنگی ، و گل یاس نیز برای افزایش آرامش و راحتی در خانه استفاده کنید.

 3. فهيمه گفت:

  خیلی ممنون ولی این مردها هیچ وقت ادم نمیشن

 4. ناشناس گفت:

  این شوهر ها با این کارها آدم نمیشوند و خیلی خیلی پر رو میشوند و بیشتر زنها را بی اخترام میکنند کلا مردهای ایرانی زورگو و بد اخلاق هستند بخصوص مردای نسل قدیم

 5. ناشناس گفت:

  ۷ راه کار برای آدم نرماله نه شوهرا عصبی دیوونه

 6. الناز گفت:

  شوهر من خیلی بی اهمیته و اصلا زندگی براش ارزش نداره و نسبت به من خیلی بی تفاوته لطقا یک راه بهتری رو پیشنهاد بدین

 7. مريم گفت:

  مرد یعنی مرگ ، مرگ که درمان نداره.آدم از هر چی ازدواج سیر میشه

 8. آتي گفت:

  منم از شوهرم متنفرم چون نه تنها بد دهنه بلکه بهم خیانت هم کرد هم عاطفی و هم جنسی ولی واسم مهم نیست چون اصلا دوسش ندارم

 9. homa گفت:

  با سلام شوهر من هم بد جور بد اخلاقه.دست بزنم داره همش فحش میده چیکارش کنم؟

 10. ناشناس گفت:

  تو هم حرفهایی که میزنه به خودش برگردون

 11. ناشناس گفت:

  سلام شوهر منم همینطوره تازه کینه ای هم هست.و مدت طولانی قهر می کرد.هیچ وقت بهش فوش نده و با صدای بلند صحبت نکن.منتظر باش وقتی آروم شد حرف تو و ناراحتی تو با صدای ملایم و لطافت و وقار بگو.یه مدت طولانی مثلا ۶ ماه جواب میده

 12. يه زن گفت:

  به نظر من اگر ۱۰۰ روش برای شوهر من انتخاب کنی باز همون اخلاق خودشو داره و شاید هم اخلاقش تندتر بشه یعنی دیگه به خاطر اون زدم به سیم آخر و هیچ امیدی دیگه از اون شوهر بد اخلاق و خودپسند نمونده برام

 13. زهرا گفت:

  زندگی های اکثر ماها شده فقط تحمل.کاش تو این دوره زمونه امروزی می تونستی کسی رو به عنوان همسر انتخاب کنی که فقط انسان باشه و بس.زندگی کردن که مهم نیست چطور زندگی کردن مهمه.من تو زندگیم فقط آرامش می خوام ولی همسرم نمیزاره

 14. شيدا گفت:

  سلام دوستان منم از زندگیم سیر شدم توروخدا کمکم کنید شوهرم رابطهمو با خواهرم قطع کرده و نمیزاره باهاش رفت و آمد کنم.خیلیم بهم زور میگه حرف حرفه خودشه.خیلیم قهر میکنه اصلا اخلاق خوبی نداره.اگه خودشم اشتباه کنه قهر میکنه و تا ۱ ماه باهام حرف نمیزنه اما وقتی خوبه ام کارایی میکنه که مردای دیگه نمیکنن.چیکار کنم؟

 15. ناشناس گفت:

  باهاش صحبت کن اگر خواهر داره رابطشو با اون قطع کن ببینه که این کار خوب نیست اگرم درست نشد ازش جدا شو

 16. پريسا گفت:

  سلام دوستان.
  شوهرم خیلی بد اخلاقه و همیشه منو کتک میزنه.اولین روزی که کتک خوردم شب عروسیمون بود که دستم ازدو جا شکسته شد الان سه ساله از زندگی مشترکمون میگذره امروز دکتر بهم گفت به خاطر ضربه هایی که به شکمم زده شده بچه دار نمیشم.تازه شوهرم دکترای فیزیک داره ولی اصلا اخلاق نداره

 17. م گفت:

  خاک عالم بر سر ما که زن شدیم تا مردا رو تحمل کنیم

  • یکتا گفت:

   کاش یه کم عاقلانه فکر کنید به جای توهین , سعی کنید از فکر وعقل تان استفاده کنید وعقل میگه یا طرف مقابلتو با مشاوره و کمک گرفتن از دیگران و شناخت خودش اورا درست کن یا تغییر بده یا از او کناره گیری کن ,منظورم از او جدا شو و با خفت وخواری زندگی نکن , هیچ کس تورا مجبور به زندگی با خواری نمی کند این خودتی که انتخاب میکنی و ادامه میدی و خیلی مواقع با تخیلاتت خودتو فریب میدی . کمی عزت نفس باعث میشه انسان زندگی درست را انتخاب کند و تنها دیگران را مقصر نداند . تا مظلوم نباشد ظالم نیست . این مظلوم است که با پذیرش ظلم به ظالم اجازه ظلم کردن میدهد .

  • یه زن گفت:

   نه گلم ماها انتخابمون از اول غلط بوده

 18. ناشناس گفت:

  چرا داری باهاش زندگی می کنی خب خودتو می خوای کتک بخوری حتما اونم می زنه تو هم بزنش چاقو رو بردار بگو همین الان اول تو رو میکشم بعد خودمو…مرگ یه بار شیونم یه بار

 19. ناشناس گفت:

  واقعا که مگه خره که جفتک میندازه.باورم نمیشه که باهاش موندی حتما ازش شکایتم نکردی؟تو چقدر باحالی که هیچ کاری نمیکنی

 20. حنانه گفت:

  شوهر من خیلی خوبه ولی اخلاق بد هم داره منم خوبم ولی اخلاق بد هم دارم فکر کنم این روش کمکم کنه مرد یعنی خشم یعنی پرخاشگری و زن یعنی لطافت و مهربونی وقتی این دوتا کنار هم باشن خنثی میشن به خودتونم نیگاه کنیین ببینین چه اخلاق هایی دارین من فکر میکنم خیلی از شماها این روش رو انجام ندادین انجامش ضرر نداره.

 21. حدیث گفت:

  شوهر من که خیلی خیلی خوبه اخلاق خوبی هم داره خدا روشکر میکنم که این فرشته رو نصیبم کرد.یه توصیه به همه دوستای خوب دارم .به نظر من رفتار شما خیلی میتونه موثر باشه .کتاب هنر زن بودن رو حتما بخونید واقعا معجزه میکنه.من و شوهرم رابطه خوبی داشتیم ولی بعد از خوندن این کتاب رابطمون خیلی خیلی بهتر شد

 22. ناشناس گفت:

  منم شوهرم بد اخلاق بود حتی دست بزنم داشت و میزدم پیش همه ولی سعی کردم خوب شد سیاست داشه باشید تو حرفاتون تو کاراتون همه چی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*