هیچ فردی بدون عیب و نقص نیست و هرکسی دارای کاستی هایی است. اما یک سری ویژگی ها هست که اگر آنان را نادیده بگیریم باعث ضررهای جبران ناپذیری برای ما می شود. تحت هیچ شرایطی با افرادی که دارای این ویژگی ها هستند ازدواج نکنید. این ویژگی ها شامل:

۱-اعتیاد به مواد مخدر

۲- خشمگینی بیش از حد

۳- کنترل بیش از حد

۴- اختلال جنسی

۵- ناتوان بودن فرد در دفاع از همسرش در مقابل دیگران

فکر کردن به این که در آینده همسر شما اعتیادش را ترک میکند و یا اخلاق بدش را کنار می گذارد، دیوانگی محض است.

 

مشاوره تلفنی خانواده مشاوره ازدواج مشاوره خانواده مرکز مشاوره مشاوره تلفنی مشاوره خانواده تهران

مشاوره خانواده

55 دیدگاه ها

 1. مهلا گفت:

  لطفا امر کنید با چه کسانی ازدواج کنیم؟

 2. ناشناس گفت:

  سلام واقعا اگه این نکات رو که شاید خیلی هم ساده به نظر میرسن هر جوونی قبل انتخابش رعایت کنه آینده ی خیلی بهتری و روشن تری رو پیش رو داره.

 3. لیدا گفت:

  حرفای شما درست ولی این چیزا رو چه جوری میشه قبل ازدواج فهمید…

 4. فرنوش گفت:

  آیا ازدواج با پسری که شکست عشقی خورده درسته؟

 5. زاهد گفت:

  توجه داشته باشید که اگر خواستگاری دارید که قبل شما با دختری رابطه داشته ، ممکن هنوز او را فراموش نکرده باشد، بنابراین تا زمانی که از گذشته اش پشیمان نشده و به جز منطق ، احساساتش هم به آن جدایی مهر تایید نزده باشد، نمیتوانید از حضورش در کنارتان مطمئن باشید.

 6. sogoli گفت:

  خواستگاری دارم که خیلی لوس و بچه مامانیه آیا میشه به عنوان یه مرد واسه آینده روش حساب کرد؟

 7. زاهد گفت:

  اگه فکر میکنید هنوز بدون اطلاع مادرش قدم بر نمی دارد و حتی رنگ لباسش را با راهنمایی مادرش انتخاب می کند…
  این درست است که رابطه مثبت و خوب با مادر به بلوغ مرد ها کمک می کند اما وابستگی شدید و بیمارگونه به پدر و مادر بلای زندگی مشترک است.

 8. فرناز گفت:

  سلام به دوستان
  نامزد من بسیار خود شیفته است به نظر شما چیکار کنم چطور باهاش برخورد کنم؟

 9. زاهد گفت:

  زندگی شما با یک مرد خود شیفته تا زمانی آرام و کم تنش است که او را مورد تحسین قرار دهید .چنین مردی عاشق صحبت کردن درباره خودش است .این مرد بویی از عشق نبرده و فقط به دنبال یک طرفدار همیشگی و پروپا قرص می گردد تا بی وقفه از سوی او ستایش شود.به محض پی بردن به چنین موضوعی از خواستگار خود باید خدا حافظی کنید و با بی توجهی از کنارش بگذرید.چنین مردی به دنبال ازدواج با شما نیست و به طور حتم با دیدن بی توجهی شما خیلی راحت سراغ فرد دیگری می رود تا براش دست بزند و هورا بکشد.

 10. ناشناس گفت:

  به نظر من افراد رفیق بازم برای زندگی مناسب نیستند یکی از اقوام ما شوهر ش رفیق بازه زندگی رو براش جهنم کرده…

 11. زاهد گفت:

  بله اگر بعد از گذشت مدتی متوجه شدید که خواستگارتان اهل رفیق بازی است و تمام فکر و ذکرش رسیدگی به ظاهر و حاضر شدن در سفره خانه ها و مهمانی های مجردی است، باید قبل از هر چیز تکلیف این موضوع و حدو مرز آن را برای آینده زندگی مشترک تان مشخص کنید.معمولا چنین مردهایی در روابطی محاصره شده اند که خیال وارد شدن به دنیای بزرگسال ها و قبول مسئولیت های یک زندگی جدی را از سرشان بیرون کرده اند.بنابراین در خصوصیت خواستگارتان بیشتر تحقیق کنید

 12. salim گفت:

  به نظرفاصله سنی در ازدواج خیلی مهمه .آدم نباید به کسی ازدواج کنه خیلی ازش بزگتر و یا کوچیکتره؟باید این موضوع رو در ازدواج جدی بگیریم

 13. مشاور گفت:

  بله رعایت فاصله سنی میان زوجین بسیار مهم است شاید خواستگار مورد نظر دارای خصوصیات برجسته باشد اما اگر اختلاف سنی به میزانی است که می توان گفت زوجین از دو نسل متفاوت هستند ، قطعا در آینده اختلاف دیدگاهها بیشتر خود را نشان خواهد داد و مسیر زندگی را ناهموار خواهد ساخت.

 14. فاطمه گفت:

  سلام
  من و همسرم چند ماهه نامزدیم چطور در این دوران میتوانم بفهمم که نامزدم فردی مسئولیت پذیر است یا نه؟

 15. مشاور گفت:

  افرادی که مسدولیت پذیر نیستند معمولا دیگران را به خاطر مشکلات خود سرزنش می کنند آن ها معمولا سهم خود را در پذیرش مشکلات قبول نمی کنند و معمولا داستان های فراوانی از ظلم هایی که دیگران در حقشان کرده اند بیان می کنند اگر شما قصد ازدواج با چنین کسانی را دارید باید بدانید که ظالم بعدی داستان های او خواهید بود.برخی از ویژگی های این افراد شامل موارد زیر می باشد :

  *این افراد به ندرت خشم خود را مستقیما بیان می کنند و در عوض با گله ، شکایت ، قیافه ناراحت و خلاصه به صورت غیر مستقیم خشم خود را ابراز می کنند.

  * وقتی همسرش به او عشق می ورزد احساس می کند این کار بی فایده است چرا که او نمیتواند پذیرای عشق باشد.

  * همیشه چیزی برای ناراحتی او وجود دارد و معمولا بد عنق است.

  * دلش به حال خودش می سوزد و اغلب به خاطر خودش تاسف می خورد و آن را بیان می کند.

  * به جای اینکه تصمیم بگیرد و اقدام کند بیشتر وقتش را با گله از روزگار می گذراند.

  * دیگران را به خاطر گذشته خود سرزنش می کند و آن ها را مسئول بدبختی های خودش می داند.

  * به موفقیت دیگران حسادت می کند و خود را آن ها مقایسه می کند.

  * وقتی به آن ها پیشنهاد می شود که برای موفقیت کاری انجام دهند با لیست بلند بالایی رو به رو خواهید شد که به شما نشان می دهد چرا آن پیشنهاد برای آن ها مفید نمی باشد.

  * معمولا کارهای خود را به تعویق می اندازند چرا که به خود اعتماد ندارند و امیدوار هستند با دیگران به کمک شان بیایند و از ان ها حمایت کنند.

 16. ناشناس گفت:

  کلا می نوشتید با هیچ کس ازدواج نکنید

 17. هادی گفت:

  هیچ کس کامل نیست واقعا درسته؟
  توی ازدواج کامل شدن به هم رسیدنه ولی نکته ای که اینجا میتونیم اشاره کنیم.اخلاقیست که شخص با آن شخصیتش شکل گرفته که همین اخلاق است که انسان راکامل می کند حالا واسه ازدواج لازم نیست که اخلاق کامل باشه ولی خیلی چیزها وجود دارد که زندگی را از اون شرایط مهربانانه و صمیمی و شیرین دور میکنه که رعایت نکردن حد و مرز هاست که با کامل کردن اخلاق این مشکلات حل میشود.اخلاق هم اول از خود شروع میشه بعد دیگران را تحت تاثیر قرار میدهد لازم به ذکر است که صبر و شکیبایی و از خود گذشگی برای اصلاح اخلاق طرف مقابل موثر می باشد.

 18. ناشناس گفت:

  مساله اینجاست که احتمال تشخیص این افراد قبل از زندگی مشترک بدون داشتن رابطه قبلی خیلی پایین هستو شناخت معمولا بعد از حدود یک سال دوران نامزدی و یا بعد از حدود یک سال در دوران نامزدی و یا بعد از عقد تکمیل میشه.که یا قطع رابطه و طلاق میشه با پرداخت مهریه و یا تحمل یک زندگی تحمیلی و…پیشنهاد من اینه دوران نامزدی به حدی باشه که یک شناخت کافی به وجود بیاد و قبل از ازدواج هم آموزش اخلاق و اصلاح رفتار توسط خانواده و یا مدرسه و دانشگاه داده شود.

 19. حسین گفت:

  به نظر من کسی که نجابت و اصالت نداشته باشه قابل اعتماد نیست در هیچ موردی حتی معامله کردن و دیگر اختلافات مشکل اساسی نمیباشد.

 20. قارنلی گفت:

  ازدواج برای جوانان امروز متاسفانه تبدیل به یک رویا شده که با زجر فراوان باید به آن برسند.

 21. ناشناس گفت:

  متاسفانه هیچکدوم از این خصلتها رو که تا ازدواج نکنی نمیتونی بفهمی تو وجودت همسرت هست یا نه ؟

 22. ناشناس گفت:

  برای پیشگیری از ازدواج های بد باید برای مجرد ها گواهینامه سلامت روانی صادر شود.و دختر و پسر ها هنگام عقد مجبور به ارائه آن به عاقد باشند تا از طلاق ها و بدبختی های آینده پیشگیری شود ولی اکنون که چنین رویه ای وجود ندارد به پسران و دختران توصیه میکنم قبل از عقد از اطرافیان شخصی که قصد ازدواج با او را دارند در مورد عصبی و پرخاشگر بودن یا نبودنش به طور مفصل تحقیق کنند وچون بعد از به دنیا آمدن فرزند دیگر هیچ کاری نمیشه کرد و باید اخلاق بد طرف مقابل رو تحمل کرده و یا آن فرزند بی گناه رو به فهرست فرزندان طلاق افزود که این خود جنایت بزرگی است.

 23. م.الف گفت:

  با سلام به همه دوستان
  امانت داری و صداقت دو اصل اساسی و مهم است که زوجین در ارتباطات با هم به صورت عقلانی رعایت کنند تا زندگی سراسر عشق و همدلی و همزبانی را داشته باشند.

 24. علی گفت:

  به نظر من باید برای این عزیزان کلاسهای متنوع قبل از ازدواج برگزار یشه.چرا که هر انسانی بعد از ازدواج فرق میکند مگر با این حالات قبلا آگاهی کامل داشته بشاد به امید زندگانی عقلانی برای همه

 25. ناشناس گفت:

  به نظر من آدم اصلا ازدواج نکنه بهتره از اینه که با کسی از دواج کنه که معایب زیادی داشته باشه

 26. زاهد گفت:

  از ازدواج با افراد زیر جدا خودداری کنید :
  ۱- فرد با هر نوع اختلال شخصیتی و بیماری روانی
  ۲- فردی که به خاطر شما دست به خودکشی زده باشد یا تهدید به آن کند.
  ۳- کسی که مسائل مهم را از شما کتمان کرده باشد و یا دروغ های مهمی گفته باشد.
  ۴- فرد عصبی مزاج و خشمگین /پرخاشگر و بد دهن
  ۵- فرد کنترل کننده.
  ۶- فردی که به خاطر شما از زندگی قبلی اش خارج شده.
  ۷- فرد ناامن و بد بین
  ۸- فرد با اختلاف سنی ۲۰ سال (و ترجیحا بیش از ۱۰ سال)
  ۹- فردی که کشش و میل جنسی به او ندارید.
  ۱۰- فردی که اختلاف مذهبی و تا حدودی نژادی و فرهنگی بارز با شما دارد.
  ۱۱- کسی که حداقل یکی دو دوست صمیمی ندارد
  ۱۲- فرد معتاد به مواد مخدر ،قمار ، کامپیوتر و …
  احتمال شکست در هر یک از موارد بیش از ۹۰ درصد خواهد بود.

 27. ناشناس گفت:

  پس کلا ازدواج نکنید.چون این موارد شامل ۷۰ درصد جامعه است

 28. ناشناس گفت:

  مهمتر از همه اینا اینه که با ناجوانمرد ازدواج نکنیم حالا چه مردش چه زنش…..

 29. عارفه گفت:

  پسری که ظاهر و فکر خودش عالی باشه و ظاهر دختر هم ( برای ازدواج ) براش مهم هست، چه جور آدمی هست.یعنی میشه تو.ی زندگی باهاش کنار اومد یا هی باید نازش کنی؟

 30. جابر گفت:

  ظاهر باید مهم باشه هر کسی هم میگه نیست دروغ گفته .ولی اگر این آقا خودش و اخلاقش رو خیلی سر تر از طرف مقابل بدونه و عادت به نصیحت زیاد داشته باشه زندگی سخت میشه ولی اگه این اخلاق رو نداشته باشه و زن هم بهش اعتماد کامل داشه باشه و همیشه یارو همراه اون باشه زندگی بهشته.

 31. ناشناس گفت:

  ظاهر،عقل ، قیافه پسر عالی و برای دختر هم همینطور عالی.خب هر کس برای ازدواج میخواد که بهترین رو انتخاب کنه.این که پسر هم به این موارد تکیه بکند که باید این مدلی باشه باید اون مدلی باشه ، آیا میشه روی رفتار آینده اش توی زندگی حساب کرد؟یعنی بعد ها سر هر چیزی ایراد بگیره که چرا اینطوریه چرا اونطوریه؟از قدیم همیشه این موضوع توی اذهان بود که مرد یعنی پشتیبان در هر زمینه ای .واقعا نمیشه اینجوری زندگی کرد.

 32. رها گفت:

  هر مرد و زنی می خواد که همدم تنهاییهاش زیباترین باشه و این خیلی طبیعیه خدای ما زیباست و زیبایی ها رو دوست داره چرا ما که مخلوقشیمم این طور نباشیم…اما انتخاب نباید فقط بر اساس زیبایی باشه.زیبای گذراست و عشقی که ملاکش فقط زیبایی ظاهری باشه گذراتره و عقل سالم دل به عشق گذرا نمیبنده.زیبایی ظاهری در کناره زیبایی سیرت بهترینه.نمیدونم چقدر این حرفمو قبول دارین ولی اونایی که سیرت پاک و زیبایی دارن ناخواسته به دل میشینن حتی اگر زیبایی ظاهری خاصی نداشته باشن..

 33. علی گفت:

  (فردی که کشش و میل جنسی با او ندارید )
  عزیزم این هوس نیست ؟؟

 34. ناشناس گفت:

  آدم که نباید آنقدر افراط کنه که از اعتدال خارج شه.خوب یکی از مسائل اصلی که در ازدواج مطرح مسائل جنسیه که در ذات انسان گذشته شده وقتی شما نمیتونی با این دختر یا پسر رابطه برقرار کنی ( میل بهش نداری) خوب چرا باهاش ازدواج کنی.که بعدا بنده خدا طرفت به خاطر بی میلی شما تو نیاز اصلیش بمونه .بعد بره دنبال کس دیگه

 35. ناشناس گفت:

  یکی از ابتدایی ترین مسائلی که باعث جذب دو طرف بهم میشه رسیدن و ارضا شدن نیاز جنسی هستش.البته ازدواج فقط و فقط به خاطر مسائل جنسی هم نکوهش شده.به نظر من به هیچ عنوان این هوس نیست.هوس ، نفرت ، خشم ، حسادت ، مهربانی، ناراحتی هر کدوم بی جهت آفریده نشده و در مواقعی هر کدومش لازمه و مفیده.مثلا نفرت داشتن در مقابل منافقین و بدکاران که خیلی هم خوبه

 36. عسل گفت:

  شماره ۴ واقعا درسته چرا که تو زندگی همیشه باید شرمسار باشید به خاطر رفتارهای او و کاری هم نمی توانید بکنید چون آن ها تغییر ناپذیرند.

 37. فکور گفت:

  پس زن من بایستی طلاق بگیره چون حداقل ۵ مورد بالا رو دارم

 38. اوا گفت:

  شماره ۵ (فرد کنترل کننده) چه مفهومی دارد؟؟؟

 39. اوا گفت:

  مردای بد دل : یعنی مرد شکاک که به خاطر شک زیاد روابط اجتماعی زن را کنترل می کند.
  و
  زن بد دل :زن هایی که شوهرشون رو کنترل میکنن که زن دیگه ای نگیره.

  البته روابط اجتماعی زن هم باید در چهارچوب اخلاق و شرع باشه .چه مرد چه زن

 40. جابر گفت:

  به نظر من الان دیگه ازدواج نباید کرد.چون دیگه افراد دهن بین شدن چشم و هم چشمی زیاد شده.اگه یه بار توی دوران دوستی و یا نامزدی روتون به هم باز شد و به هم اهانت کردید دیگه باید فاتحه اون زندگی رو خوند.الان تو بعضی خانوم ها بی حیای بیداد میکنه و ذره ای احترام مرد رو ندارند همینطور بعضی آقایون…

 41. وحید گفت:

  یه چیزی بگید که عملی بشه پس بگید نباید ازدواج بکنه.من کسیو میشناسم شوهرش معتاد بود اما زنش چون زن زرنگ و اهل زندگی داشت چنان ترک کرده که از همه خوشبخت ترن چی میگید برا خودتون.

 42. sara گفت:

  سلام قبل از اینکه با همسرم ازدواج کنم دوست بودم یه بار به خاطر من خودکشی کرد الان چند ساله ازدواج کردیم همه آرومه مهربون مشکلی نداریم بستگی به افراد داره همه یه جور نیستن همسرم نه بددهنه نه دهن بین امیدوارم شما هم موفق باشید

 43. ناشناس گفت:

  با گذشت زمان و پیشرفت هایی که اتفاق میفته و عوض شدن شکل و فرم زندگی مردم که بی تردید بر اخلاقیاتشون تاثیر گذار هست شکل و ادله و انگیزه های ازدواج هم تغییر میکنه تا حال فکر کردین جرا تو ژاپن آمار ازدواج به پایین تر سطح تنزل کرده ؟ دنیا عوض شده و این سیر ادامه پیدا میکنه اگه بشه تحلیل درستی ازاین تغییرات انجام بدیم و تصمیم درستی بگیریم

 44. علی گفت:

  خوشبختانه من قبل از تشکیل خانواده این مسائل رو مد نظر داشتم و با توجه به این معیارها ازدواج کردم.خداروشکر میکنم که این مشکلات رو ندارم و خیلی از زندگیم راضیم…

 45. 1372 گفت:

  به نظر من باید برای ازدواج پسری پیدا کنید که واقعا پاک باشه و با کسی رابطه ای نداشته باشه….

 46. حمید گفت:

  خوب پس کسی با من ازدواج نکنه چون :
  ۱- بنده دوست صمیمی ندارم که هیچ دوست معمولی هم خیلی کم دارم.
  ۲- معتاد به بازیهای کامپیوتری هستم
  ۳- شدیدا خشن و عصبی هستم.
  کاش همه این نکات رو راعایت کنن تا هیچ دختری با من ازدواج نکنه و من با خیال راحت چند مورد خواستگاری برم، تا والدین محترم دست از سر کچل من بردارن و اینقدر نگن زن بگیر

 47. ناشناس گفت:

  تو زمینه اعتیاد باید خیلی مراقب بود …خیلی سخته شوهری به خاطر اعتیادش همسرش رو بفروشه من تجربشو دارم بازم میگم خیلی مراقب باشید.

 48. ناشناس گفت:

  واقعا نمیدونم چه امتیازی دختر ها دارن که پسر ها برن خواستگاری اونم با مهریه .خدا شاهده من ۵۰ ساله دارم یه خواستگاری تا حالا نرفتم.در ضمن کلی هم بهم پیشنهاد ازدواج دادن.ولی دوست ندارم

 49. رها گفت:

  از قدیم گقتن مردا باچشم عاشق میشن و زنها با گوش.در نتیجه مردها زیبایی پرستن و این در ذاتشون نهادینه شده…و خانوما هم عاشق ناز شدن و ستایش شدن به همون دلیلی که گفتم.در هر صورت نمیشه راجع به همچین موضوع مهمی صد در صد حرف زد ولی خوب دلایل بالا هم پر بیراه نیست

 50. فاطمه گفت:

  اصلا کی گفته بیایید خواستگاری دختر ها شما نمیتونین تنها باشین ، ما دختر ها تا ۹۰ سالگی راحتیم آقای ناشناس

 51. ناشناس گفت:

  واقعا خیلی خنده داره که یک نفر دوست صمیمی نداشته باشه به او ن جواب منفی بدیم دوست صمیمی ولی ناباب داشته باشه خوبه؟واقعا که چه دلیلای مسخره ای میارید .تنهایی بهتر از دوست نادان است.

 52. حمیدرضا گفت:

  سلام، وقت بخیر
  ممنون از سایت خوبتون

  من یک پسر ۲۸ ساله هستم که به شدت دچار ازدواج هراسی شدم و با توجه به اینکه شرایط مناسبی هم برای ازدواج دارم اما ترس زیادی از این موضوع دارم. دلیل این ترس هم برمیگرده به طلاق هایی که میبینم، مثلا سه نفر از اطرافیانم پس از مدت کوتاهی که عقد کردند، خانم مهریه اش را گذاشته اجرا و بندگان خدا زندگیشون فلج شد! حاصل سالیان سال تلاششون از بین رفت!
  البته اینها افرادی بودند که شخصا شاهد بودم اما شنیده ها هم بسیار بودند!

  من هم برای جایگاهی که الان دارم خیلییی تلاش کردم و واقعا میترسم که ازدواج کنم و جدای از بحث مهریه، میترسم از لحاظ عاطفی ضربه بخورم!!

  در چنین حالتی چه توصیه ای میکنید؟!

  با سپاس

  #ازدواج_هراسی

  • نسترن مولایی گفت:

   «ازدواج‌هراسی» مشکلی جهانی است. در سرتاسر دنیا کم نیستند مردان و زنانی که نه‌تنها ازدواج را به تعویق می‌اندازند بلکه برای همه عمر مجرد باقی می‌مانند. در آمریکا از هر ۶ زن که به ۴۵ سالگی رسیده‌‌اند، یک نفر مجرد مانده است. این نسبت در ژاپن هم به‌عنوان کشوری سنتی، تقریبا در همین حد است. برای اولین‌بار در طول تاریخ اتفاق افتاده است که بخش قابل‌توجهی از جوانان مجرد باشند. در گذشته اگر زن یا مردی مجرد بود به احتمال خیلی زیاد دلیل آن، فوت زودهنگام همسرش بود اما امروزه علت این تجرد یا طلاق است یا اینکه جوان‌ها تن به ازدواج نمی‌دهند. [/warning]
   در این واقعیت هیچ شکی نیست که به نفع هر جامعه‌ای است که جوانانش در بستر امن خانواده با هم زندگی کنند. هرچقدر آمار ازدواج بیشتر شود، جامعه ثبات و امنیت بیشتری خواهد داشت و از سلامت روان بالاتری برخوردار می‌شود. یکی از تحلیل‌های روان‌شناختی برای ازدواج‌هراسی، بیشتر شدن میل جوانان دنیا به آزادی‌های فردی و پیشرفت‌های علمی و حرفه‌ای و کم شدن میل آنان به فداکاری و توجه به دیگری است. شاید بتوان گفت که جوان‌ها در سطح دنیا فردگرا‌تر و مغرور‌تر شده‌اند و این یک پدیده نوظهور است. البته عوامل دیگری هم در این زمینه نقش دارند؛ مثل استقلال مالی خانم‌ها. یکی از انگیزه‌های مهم ازدواج برای زن‌ها در گذشته دلایل اقتصادی بود. طبیعی است که وقتی زنان به استقلال مالی رسیدند، یکی از انگیزه‌های مهمشان را برای ازدواج از دست دادند. در یک نگاه سطحی ممکن است اینطور به نظر برسد که امروزه پسرها زیر بار ازدواج نمی‌روند اما میل دخترها برای ازدواج مانند گذشته است اما من با این نگاه رایج و سطحی‌نگر در جامعه موافق نیستم. به نظر من امروزه پدیده «ازدواج‌هراسی» هم در پسرها و هم در دخترها وجود دارد. ازدواج‌هراسی مساله‌ای دوطرفه است و به یک جنس محدود نمی‌شود.
   امروزه ما از یک طرف با هراس پسرها از ازدواج و ترس آنها از مسئولیت‌پذیری مواجه هستیم و از طرف دیگر، انتظارهای روزافزون دخترها و رقم‌های سنگین مهریه و انتظارهای مالی زیادی را که از همسر آینده‌شان دارند، می‌بینیم. بالا بردن انتظارهای مالی و سخت‌تر کردن شرایط ازدواج از سوی زنان حکایت از مقاومت و ترس ناخودآگاه آنها از ازدواج دارد. گویی دخترها با سخت‌تر کردن شرایط و بالا بردن انتظار‌هایشان، ناخودآگاه برای «ازدواج نکردن» تلاش می‌کنند. من این ترس دوطرفه نسبت به ازدواج را در مراجعانم به وفور می‌بینم. ترس پسرها بیشتر خودآگاه است و با صراحت بیان می‌شود در حالی که ترس دخترها بیشتر ناخودآگاه است و خودش را با مقاومت‌ها و رفتارهای مبدل نشان می‌دهد. برای حل بحران ازدواج‌هراسی، لازم است به علت‌شناسی توجه بیشتری کرد. در مورد ترس پسرها از ازدواج صحبت‌های زیادی شده است اما کمتر به ترس ناخودآگاه دخترها پرداخته شده است. یکی از علت‌های مهم ازدواج‌هراسی در جامعه ما «سردرگمی نقش‌ها» است. دخترها نسبت به ازدواج مقاومت نشان می‌دهند زیرا نگران این هستند که پس از ازدواج در قالب نقش یک زن سنتی بروند و ملزم به اطاعت از مرد به‌عنوان رئیس خانواده شوند. از طرفی، پسرها هم از ازدواج می‌ترسند چون فکر می‌کنند با ازدواج، یک‌شبه بار مسئولیت یک خانواده به دوش آنها می‌افتد. اگر از من بپرسید بزرگ‌ترین تهدید برای زندگی زناشویی در جامعه ما چیست، پاسخم «سردرگمی نقش‌ها» است. ما چگونه انتظار داریم دختران و پسرانمان وارد زندگی مشترک جدیدی شوند که نسبت به نقشی که باید در آن ایفا کنند آگاه نیستند و سردرگمی دارند؟ نقش مرد و زن در خانواده با آنچه در نسل پیشین بوده متفاوت شده است. وقت آن است که معیارهای کهنه را دور بریزیم و نقش‌های جنسیتی را بازنگری کنیم.
   در این مورد میتونید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید
   دفتر قیطریه:
   ۰۲۱-۲۲۶۸۹۵۵۸ خط ویژه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*